GOSSIP

Όλοι σήμερα μιλούν Thomas Ceccon: Ποιος είναι ο καλλονός Ιταλός κολυμβητής που έχει κάνει τα social media να τα χάσουν

13:42
Φώτης Γαλανόπουλος

Ο 23χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης Thomas Ceccon έχει τραβήξει όλα τα βλέμματα, και όχι μόνο για τις αθλητικές του επιδόσεις. Το βράδυ της Τρίτης (29/7), ο Ιταλός αθλητής ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου στα 100μ ύπτιο. Ο 23χρονος κολυμβητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και έγινε ο πρώτος Ιταλός που πετυχαίνει αυτή τη διάκριση στο συγκεκριμένο αγώνισμα των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ποιος είναι ο Ιταλός κολυμβητής που έχει κάνει τα social media να τα χάσουν

Εκτός από τις αθλητικές επιδόσεις του στην πισίνα ιδιαίτερη αίσθηση έκαναν και οι εικόνες του αθλητή εξαιτίας της εξωτερικής του εμφάνισης με τις φωτογραφίες του να γίνονται έγιναν στα social media. Το TikTok έχει “γεμίσει” τις τελευταίες ώρες από βίντεο του Thomas Ceccon, με τα σχόλια λατρείας από γυναίκες και άντρες να πέφτουν βροχή. Ποιος είναι όμως ο 23χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης που μαγνητίζει με την γοητευτική του εμφάνιση και τις κολυμβητικές του επιδόσεις.

Ο Thomas Ceccon είναι ένας Ιταλός κολυμβητής, γνωστός για τις εξαιρετικές του επιδόσεις και τα παγκόσμια ρεκόρ του.

Οι πρώτες δηλώσεις του μετά την επιτυχία του

«Από τότε που ήμουν παιδί ήξερα ότι μπορούσα να κερδίσω αυτό το μετάλλιο και σήμερα είναι αυτή η μέρα. Δεν μπορώ να είμαι πιο χαρούμενος. Ως παιδί, στα 15 μου, ο προπονητής με ρώτησε: «Ποιο είναι το όνειρό σου;» Απάντησα: «Να κερδίσω τους Ολυμπιακούς Αγώνες», και μου είπε: «Χαλάρωσε». Ήταν πάντα το όνειρό μου.

Η νίκη εδώ δεν είναι όπως στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, είναι ένας αγώνας που συμβαίνει κάθε τέσσερα χρόνια. Πήγα δυνατά και προσπάθησα να κρατηθώ μέχρι το τέλος. Και στο τέλος εξαντλήθηκα»

Ολυμπιακές Διακρίσεις

• Ο Ceccon κέρδισε χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, κάνοντας τον πρώτο Ιταλό που κατέκτησε αυτή τη διάκριση στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Δημοσιότητα

• Οι επιδόσεις του και η γοητευτική του παρουσία έχουν κάνει τον Thomas Ceccon δημοφιλή στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, με πολλά βίντεο και σχόλια θαυμασμού να κυκλοφορούν ιδιαίτερα στο TikTok.

Προσωπική Ζωή

• Παρά τον τεράστιο πλούτο και τη φήμη του, ο Ceccon διατηρεί χαμηλό προφίλ και προτιμά έναν πιο ιδιωτικό τρόπο ζωής, με ελάχιστες δημόσιες εμφανίσεις.

Ο Thomas Ceccon συνεχίζει να είναι ένα ανερχόμενο αστέρι στην κολύμβηση, εντυπωσιάζοντας τόσο με τις αθλητικές του επιδόσεις όσο και με την προσωπικότητά του

Ο Τσαπατάκης πρωταθλητής κόσμου: Χρυσός πρωταθλητής παρακολύμβησης και στο Μάντσεστερ

Ο Αντώνης Τσαπατάκης στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής παρακολύμβησης στο Μάντσεστερ, διατηρώντας τον τίτλο του από τη Μαδέιρα.

Ο Έλληνας αθλητής ήταν συγκλονιστικός, για μια ακόμα φορά, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο βάθρο στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 του παγκόσμιου πρωταθλήματος.

Δεύτερη συνεχή χρονιά ο Αντώνης Τσαπατάκης παγκόσμιος πρωταθλητής

Πρόκειται για το δεύτερο μετάλλιο της πρεμιέρας με τα ελληνικά χρώματα, με τον Αντώνη Τσαπατάκη να επαναλαμβάνει την περσινή του επιτυχία στη Μαδέιρα.

Το πρώτο χρυσό στη διοργάνωση είναι του Αντώνη Τσαπατάκη

Ο παραολυμπιονίκης τερμάτισε σε 1:39.53 και αν και γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι, κατάφερε και με δυνατό φινάλε κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή, ενώ ήδη μετράει και ένα χάλκινο με τον Γιάννη Κωστάκη στα 50μ. πρόσθιο SB2, λίγη ώρα νωρίτερα.

Μέχρι τα πρώτα 50μ της κούρσας προηγούνταν ο Ουκρανός Αντρί Ντράπκιν, με πέρασμα σε 43.65, με τον Κρητικό πρωταθλητή να ακολουθεί σε 44.95.