ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Έγραψε ιστορία: “Χρυσός” στην Ευρώπη ο Απόστολος Παπαστάμος με Πανελλήνιο ρεκόρ, βάζει πλώρη για τους Ολυμπιακούς

21:59
Γιώτα Κορώνα

Ο Απόστολος Παπαστάμος προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό με χρόνο 4:10.83, καταρρίπτοντας το δικό του εθνικό ρεκόρ για πρώτη φορά μετά από πέντε χρόνια, ενώ παράλληλα πέτυχε την ποσόστωση του Παρισιού και προκρίθηκε για τους δεύτερους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας του.

Ο Δανιήλ Γιουρζίδης πραγματοποίησε επίσης πολύ καλή εμφάνιση στον τελικό, τερματίζοντας τέταρτος με ατομικό ρεκόρ 4:16.64.

Στον τελικό των 400 μ. μεικτής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης στο Βελιγράδι, ο Παπαστάμος πραγματοποίησε μια ονειρική εμφάνιση για να προκριθεί στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του κόσμου.

Ο Παπαστάμος ακολούθησε δύο Ούγγρους, τον Balazs Hollo και τον Gabor Zobori, στα 100 πεταλούδα (δεν είναι το στυλ του) και “πήρε το προβάδισμα” στο ύπτιο και άνοιξε μεγάλο προβάδισμα στο πρόσθιο.

Αν και δεν ήταν πολύ δυνατός στα τελευταία 50, άντεξε την αντεπίθεση του Μαγιάρ και κατέκτησε το χρυσό, τερματίζοντας σε 4:10.83, ξεπερνώντας κατά περισσότερο από ένα δευτερόλεπτο το 4:11.93 που είχε κάνει στη Βουδαπέστη στις 24 Αυγούστου 2019, όταν έγινε παγκόσμιος πρωταθλητής Εφήβων (το αποτέλεσμά του ήταν το παγκόσμιο στην ίδια κατηγορία). ρεκόρ μάλιστα).

Παράλληλα, ο 23χρονος κολυμβητής εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την τελευταία του ευκαιρία να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πιάνοντας το όριο με μεγάλη διαφορά (4:12.50).

Το μετάλλιο του Παπαστάμου είναι το δεύτερο μετάλλιο που κατακτά η Ελλάδα στα 400 μ. μικτή σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, μετά το χάλκινο μετάλλιο του Γιάννη Δολιμωνάκου το 2012, ενώ αθλητές του Ολυμπιακού είναι οι Άρης Γρηγοριάδης (δύο φορές), Ανδρέας Βαζαίος και Άννα Δοτουνάκη, Ο Απόστολος Χρήστου έγινε ο πέμπτος Έλληνας κολυμβητής που γίνεται πρωταθλητής Ευρώπης.